İkra’r Dergi 8. Sayısı

ŞİİRİN BAŞŞEHRİNDEN SELAM!

Okumanın önemini vurgulayan ilk sayıyla başlayan yolculuğumuzun sekizinci durağından selâm olsun!

Bir yılı aştık; dert ile hayal ile. Her zaman halis bir niyet ile büyüttük derdimizi. Bu zamana dek büyüyen yalnızca İKRA’R olmadı. Hiç şüphesiz zaman bizleri de yoğurdu, bizleri de demledi, bizleri de büyüttü. İKRA’R’ın mutfağında okurlarımızı da vefâya yakışır şekilde andık/anıyoruz her daim. Her sunduğumuz sayının bir öncekinden daha güzel olmasını tahayyül ederek sürdürdük çalışmalarımızı.

Bu uğraşımızda neler yaptık?

Bu sayımızın dosya konusunda, diğer şehirlerden farklı olarak başlı başına bir varlığa sahip olan kadim şehir İstanbul’u ele aldık.

Dünyada tarihiyle, coğrafi konumuyla ve eşsiz doğasıyla güzel olarak addedilen şehir azdır. Ama köklü tarihin, coğrafyanın ve tabiatın İstanbul’daki kadar güzel bir birleşim ile bir araya geldiği bir başka şehir var mıdır? Tartışılır…

Tarih, adeta İstanbul’un güzelliğine güzellik katmış; Bizans, Ceneviz ve Osmanlı mimarları, elbirliğiyle İstanbul’u güzel kılmak için var gücüyle uğraşmıştır. İstanbul’un güzelliğine güzellik katan ve bu noktada bu şehre en güzel hizmeti yapan hiç şüphesiz Osmanlı olmuştur. Özelde de eşsiz mimari eserleriyle zirve teşkil eden Mimar Sinan.

Belki de dünyanın en güzel şehrini sizlere anlatmaya çalışırken Süleymaniye’nin ihtişamı da size eşlik etsin istedik; öyle ya Koca Sinan’ların vefâsını arar her daim yolumuz.

Bu sayıda Ayasofya’da gönüllerimizi açmak, bir nevi hayallerimizi seyre dalmak istedik. Üsküdar’ın adeta  bir şiiri andıran  güzelliğinde soluklanmayı, Fatih’te demlenmeyi arzuladık. İstanbul tarihtir dedik, medeniyettir dedik. Yazarlarımızın kalemiyle bir İstanbul baharını karşılayın istedik. Öyle ki; her mevsimin şâiridir İstanbul, her yazılanın şiiridir.

Esasında ecdâdı anımsamayı tek kelimeye sığdırmanın yüküyle yorulduk biraz bu sayı. 1453’tür İstanbul, Fatih’lerdir İstanbul, şanlı fetihlerin onurudur İstanbul, İslâm sancağının diri kalmasında yâd edilendir İstanbul. Kudüs ‘tür. Selahaddin Eyyûbi’lerdir.

Kıymetli okur. Bu sayımızda Prof. Dr. Kemal Sayar beyefendiyle ile yaptığımız güzel bir söyleşi sizleri bekliyor. Tabii biz hasbihâline minnettar kaldık, sizlerin de okurken mesrûr kalacağınızı düşünüyoruz.

Dergimizin ilerleyen sayfalarında yazarlarımızın İstanbul merkezli yazıları sizleri beklerken, ayrıca yine özgün deneme, öykü ve şiirler sayfaların arasında hasretle sizleri bekliyor.

Bir sonraki sayımızda buluşuncaya kadar;
Selâm, sevgi ve duâ ile.

Abdulkadir Ünal
Genel Yayın Yönetmeni

8. Sayı