İkra’r Dergi 21. Sayısı Çıktı

“Ölüm düşüncesinin beni sardığı şu anda
Verilmemiş hesapların korkusuyla
Sana geldim ayaklarına kapanmaya geldim
Af dilemeye geldim affa layık olmasam da
Sevgili
En sevgili
Ey sevgili
Uzatma dünya sürgünümü benim”

Sevgili okur,
Sizden ayrı kaldığımız bu sürede bu dizelerin sahibi Üstat Sezai Karakoç’u Mimar Sinan’ın şaheseri Şehzadebaşı’ndan vuslatına uğurladık. “Mezarlarda yeni sesler / Gün doğmadan Şehzadebaşı’nda” demişti bir şiirinde. Bize anlattığı Şehzadebaşı’nın hikâyesi artık onsuz olmayacak. Şehzadebaşı deyince Sezai Karakoç, Sezai Karakoç deyince de Şehzadebaşı hatıra gelecek.

Diriliş Neslinin Amentüsü’nü yazan, şiirleriyle ve en önemlisi vakur duruşuyla hep aramızda olmaya devam edecek olan nadide değerlerimizden biri Karakoç. Bazı insanların kaybı yeri dolmayacak boşlukları doğurur. Deyim yerindeyse yara da diyebileceğimiz bu boşluklara bize bıraktığı miras merhem olacaktır.

Bu geçen zamanda bir diğer kaybımız ise Şaban Teoman Duralı oldu. Gerek dil üzerine koymuş olduğu irade, gerekse felsefî olarak bize bıraktığı fikri zenginlik yayıncılık faaliyetlerine devam ettikçe rehberlerimizden olacaktır. Biz de bu sayımızın arka kapağında Muaz Semih Güven’in çizdiği bir portresine yer vererek minnetimizi ifade etmek istedik.

Dergimizin bu sayısında yine pek çok farklı eserle karşınızdayız. Çok kıymetli A. Ali Ural ile Karabatak’a, yayıncılığa ve yazarlığa dair güzel bir söyleşi sizleri bekliyor. Musa Melih Demirbaşcı bir Wes Anderson filminin, Bilâl Kılınç ise Cenevre’deki Srebrenitsa Anıtı’nın onlara hatırlattıklarını yazdılar. Özay Erdem, Berk Türkoğlu, Büşra Altunova, Sena Açıkgöz ve Esra Türedi bize yeni öyküler anlattı. Şeyma Deniz’le Diyarbakır’ı, Kevser Başoğlu ile Tromsø’yu gezdik. Beyzade mahlaslı şairimiz Kerim Ak bize eski şiirimizi Dervişin Zikri’yle hatırlattı. Aslı Bey, İklima Yıldırım, Mine Akçay, Rumeysa Sele, Elif Gül Karahan, Hasan Sarı ve daha pek çok isim şiir ve denemeleriyle İkra’r’a ses oldu.

Sevgili okur,
Artan kâğıt maliyetleri ve tedarikte yaşanan sıkıntılardan ötürü birçok derginin yaşadığı aksaklıklarla karşılaşmış olsak da beraberliğimizi destekleriniz ile sürdürüyoruz.

Sizi “Ümit hayattır, ümit devam ettiği sürece yaşanır.” diyen rahmetli Teoman Duralı’nın sözleriyle selamlarken umudumuzun ve yaşama sevincimizin yeşerdiği nice sayılarda görüşmek dileğiyle.

Esen kalın.

Abdulkadir Ünal
Genel Yayın Yönetmeni

21. Sayı