İkra’r Dergi 20. Sayısı Çıktı

Uzakları Yakın Kılan, Olmazları Olduran Allah’a Hamd Olsun!

“Yaşamak için ayağa kalkmamışken yazmak için oturmak nasıl beyhudedir.” diyor H. D. Thoreau. Yürümenin ve dahi ayağa kalkmanın 20. sayısıyla karşınızdayız. Pandeminin fiziksel olarak ayırdığı dünyayı şiirle, edebiyatla ve fikirle bir nebze olsun daha yakın eylemeye geldik.

Güzel ve sakin bir Ramazan ayını idrak edeceğiz derken Ramazan Bayramı’na büyük bir hüzün ve buruklukla kavuştuk. Her Ramazan olduğu gibi Siyonist Katil İsrail Askerleri, yine Filistinli kardeşlerimize saldırdı ve yüzlercesini şehit etti. Biliriz ki manasını diri tutan hür bir gönülle yaşayan, toprağa düştüğünde yerin üstündekilerini de diriltir. Bu sebeple gönülden edilen her duanın, her talebin Allah katında değerinin çok büyük olduğuna inanıyoruz. Zalimliğin ötesindeki bir barbarlığa karşı bu vakur direnişin ölmüş vicdanları yeniden diriltmesine duacıyız. Elbet bir gün gönül coğrafyamızın her karışının huzura erdiği ve hürce gerçek mahiyetine kavuştuğu günleri en kısa zamanda göreceğiz! Allah bizi sırat-ı müstakimden ayırmasın.

Bu sayımıza başlarken Bilâl Kılınç, bizi pandeminin dilimize kattıklarıyla tanıştırıyor. Özay Erdem yine bir öyküyle selamlıyor bizi. Şairlerimizden Aslı Bey ve İklima Yıldırım şiirleriyle, Mehmet Ali Öner denemesiyle, Ahmet Melih Karauğuz ve Mücahide Orak eleştirileriyle değer katarken sayımıza, çok kıymetli Ali Ayçil gönül sayfalarını açıp yazarlık serüvenini paylaşıyor bizlerle. Arka kapakta ise Necmettin Asma imzalı, Mescid-i Aksa özlemini belki de en güzel anlatan şairimiz Mehmet Akif İnan çizimi yer alıyor. Birbirinden kıymetli yazarlarımızın kalemine gelin birlikte şahit olalım.

Bir sonraki sayımızda yeni kelimelerde buluşmak ümidiyle…

Sağlıcakla kalın.

Abdulkadir Ünal
Genel Yayın Yönetmeni

20. Sayı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.