İkra’r Dergi 14. Sayısı

YOLDA OLMANIN ŞUURUYLA SELAM!

“Şair gülü, şükür gülü
Yaprak yaprak dokur gülü
Her mısradan fikir gülü
Dermeyene anlatılmaz.”

Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem ateşinden kurtuluş olan bu ayda başı şiir, ortası şiir ve sonu şiir olan bir sayı ile karşınızdayız.

Böyle bir ayda şiir gibi bir sayının heyecanı içinde şükür güllerini dermeye talibiz. Bu güzel ayın hürmetine midir, şiiri andığımız için midir bilinmez, güzel insanlar sayfalar arasında toplanıverdiler.

Ama ne yazık ki bu defa Ramazan’a coğrafyamızda yaşanan insani krizlerle ve katil İsrail askerleri tarafın­dan katledilen onlarca Filistinli kardeşimizin hüznüyle kavuştuk.

Ey eli kanlı zalimler! Bir şeyi unutuyorsunuz. Mazlum yüreklere acizce zulmetmeye devam ettikçe her daim dualı dillere çarpıp yitip gideceksiniz. Ki, -Allah rahmet eylesin- direnişin sembol isimlerinden Fadi Ebu Salah’ın imanına, inancına ve engeline rağmen onurlu direnişine çarpıp çoktan savrulup gittiniz.

“Dedi ki, sen şairsin, elindeki bu taş ne? / Dedim ki, şair aşka boyun eğer, zulme değil.” şuuruyla zulme asla sessiz kalmayacağız.

Ve en önemlisi bizler inanıyoruz ki gönülden edilen her duanın her isteğin Allah katında değeri şüphesiz çok büyüktür. Kudüs’ün özgür olduğu ve hakiki mahiyetine kavuştuğu günleri görmek duasıyla…

Sevgili okur,

Mehmet Akif Ersoy, Fethi Gemuhluoğlu, Cemil Meriç, Asaf Hâlet Çelebi sayfalar arasında sizleri bekliyor.

Bu sayımızda hep birlikte naif ve diri kılan dostluktan dem vurup Fethi Gemuhluoğlu’nun muhabbet halka­sına ekleneceğiz. Sizden gelen yazıları da halkaya dahil edeceğiz elbette. Asaf Hâlet ile birlikte şiirdeki ritme eşlik ederken şair gözünden romanı sevgili Ali Emre’den dinleyeceğiz…

Daima yoldayız… “Yol ve menzil inşa edici süreçtir, yolda olmak güzeldir” diyor ya hani Akif Emre. Bilin­meyeni aramak, kurcalamak ve keşfetmek için 14. kez düştük yollara. Bu vesile ile geçtiğimiz yıl Rahman’a kavuşan mütefekkir Akif Emre’yi de rahmetle ve minnetle yâd ediyoruz. Onu hep güzelliklerle anacak, her bahar geldiğinde hatırlayacağız…

Yine bu ay içerisinde aramızdan ayrılan “Şairin Ölümü” şiirindeki “Bir çığ sesiyle nasıl inlerse bir uçurum / benim öyle olacak kalbim nefesini” dizeleriyle âdeta ölümü bizlere hatırlatan mütefekkir, ömrünü davasına adamış ve bu uğurda çilelere maruz bırakılmış, Necip Fazıl Kısakürek üstadın yol arkadaşı Salih Mirzabe­yoğlu’nu da rahmetle anıyoruz.

İşte böyle… İKRA’R, şiir yüklü 14. sayısıyla karşınızda…

Yeni sayılarda buluşuncaya dek; selam, sevgi ve erguvanla…

Abdulkadir Ünal
Genel Yayın Yönetmeni

14. Sayı