İkra’r Dergi 9. Sayısı

BİR MİLLETİN CESARETİYLE GELDİK

“Beton duvarlar arasında bir çiçek açtı
Siz kahramanısınız çelik dişliler arasında direnen insanlığın
Saçlarınız ızdırap denizinde bir tutam başak
Elleriniz kök salmış ağacıdır zamana
O inanmışlar çağının.”

Asrın o debdebeli, hoyrat akışının arasından ve kimsenin o umursamaz tavırları arasından çıkıp geldik sevgili okur… Temmuz’un ihanetine karşı biraz uyanış, biraz direniş, biraz da bir olma duygusunu kuşanıp geldik.
Heybemize 15 Temmuz’u unutturmayacak, tekrar yaşanmasına mahal vermeyecek candan bir selâmı aldık da geldik. Vatan onu satanların değil uğrunda can verenlerin omzunda yükselir; onun uğruna canını ortaya koyanların safında, bayrağımızın hilalini ve yıldızını yüklendik de geldik. O gece dualarımızı olur kılan Rahman’ın izniyle, jetlerin canhıraş sesini salâ sesiyle bastıran bir milletin cesaretiyle geldik. Umduk ki mevzunun tank tüfek olmadığını tekrar hatırımıza getirelim. Umduk ki hıyanetin içimizden nasıl dallanıp budaklandığını, hançeremizde şehitlerimizin acısı ile büyüyen yumruyu sizinle paylaşalım istedik. “Hüzünleniriz ama bu bizi diri tutar” fehvasınca hüznümüzün bam telinden kimimizin kaleminden öykü, kimimizin kaleminden deneme, kimimizin kaleminden şiir döküldü. Sevgili okur, harflerin ve sözcüklerin büründüğü anlamı, İKRA’R ile bedenleştirip geldik.

***

Aralarında Kemal Sayar, Necip Evlice ve Ulvi Alacakaptan’ın da bulunduğu büyüklerimize 15 Temmuz’u sorduk, kıymetli görüşlerini aldık. 15 Temmuz gecesinde direnişin simgesi hâline gelen Metin Doğan ve Safiye Bayat ile samimi röportajlar gerçekleştirdik. Beyza Mutlu, Elif Nuran Özgün ve Ömer Rahmi Serim’in öyküleriyle şehitlerimizin hatırasını tazeledik. Alparslan Kopuz, Elif Nur Doğan, Firdevs Zehra Güneş, Musa Melih Demirbaşcı ve Sümeyye Sevinç ile 15 Temmuz’a daha yakından baktık.

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde Rahman’a kavuşan mütefekkir Akif Emre’yi yazılarından iktibaslarla yâd ettik. Abdulkadir Ünal ile bir göçmen kadının dokunaklı hikâyesine, İbrahim Tarımak ile bir garip çantanın serüvenine tanıklık ettik. Muhammet Tuksal’ın kalemiyle “başkentler başkentinden” Ramazan kokusu dağıttık. Mehmet Akif Bıyıklı’nın anlatımıyla Boraltan Köprüsü’nün acı tarihinden haberdar olduk. Fazilet Açıkgöz’le şöyle bir Kütahya gezmesine çıktık.

Abdullah Kaan Yalçın, Aslı Bey, Mehmet Ali Öner, Mine Akçay, Muharrem Balcı, Ramazan Teker, Ravza Karakülah, Yunus Karakoyun da bu sayımızda şiirleriyle söz söyledi.

İşte böyle… İKRA’R, mücadele yüklü 9. sayısıyla karşınızda.

Yeni sayılarda buluşuncaya dek;
Selam, sevgi ve dua ile…

Abdulkadir Ünal
Genel Yayın Yönetmeni

9. Sayı