İkra’r Dergi 19. Sayısı Çıktı

  • BAŞLARKEN

Yine uzun bir aradan sonra selam!

Daha önce bu kadar uzun bir süre ayrı kalmamıştık sizlerle. O yüzdendir ki özlemimiz, heyecanımız kadar fazla. Bir türlü çıkma fırsatı bulamadığımız bu bir yıl hakikaten önü­müzü göremediğimiz bir yıldı. Gerek koronavirüs gerekse de dergi dağıtım maliyetleri azıcık canımızı sıktı desek bize kızmazsınız umarım. Onun dışında ülke ekonomisinde yaşanan dalgalanmalar kültür endüstrisini hızla etkileyebildiği gibi şahsi hayatınızdaki herhangi bir mesele de istikrarlı olması gereken dergiciliği sekteye uğratabiliyor. Şahsi hayat demişken, dergicilik serüvenimizde sürekli teşrik-i mesai içerisinde olduğum ve geçtiğimiz temmuz ayında Rahmet-i Rahmana kavuşan sevgili Asım Gültekin Abi bir ara şaka ile karışık “Aman dikkat et. Bizim abiler evlenince dergi çıkaramıyor.” minvalinde beni uyarmıştı. Ben de ona “Bizim öyle olmayacak inşallah abi” demiştim. İnşallah da öyle olmamıştır. Koronavirüs pandemisi başlamadan kısa bir süre önce evlenmek nasip oldu çok şükür ama bu sefer de korkular, tedbirler vs. derken açıkçası cesaret edemedik dergimizi çıkarmaya. Ha “Kış geldi pandemi tekrar tehlikeli bir hâl aldı, neden şimdi?” denilecek olursa da artık bir şekilde çıkmamız gerekiyordu. Eserini yayımlamaya söz verdiğimiz birçok yazar arkadaşımızı artık daha fazla bekletirsek yeterince ayıp ederdik doğrusu. Öte yandan bu bir senelik süreçte artan maliyetler yüzünden ebatımızı küçült­mek ve sayfa sayımızı azaltmak zorunda kaldık. İnşallah böylelikle daha uzun bir süre sizlerle beraber olabilmeyi ümit ediyoruz.

Yukarıda da bahsettiğim gibi maalesef Asım Gültekin abimiz aramızdan ayrıldı. Biz de onun vefatından sonraki ilk sayımızı ona ithaf etmek istedik. Üzerimizde emeği büyük. Çünkü her ne olursa olsun tüm olumsuzluklara rağmen bu derginin çıkmasını, yoluna devam etmesini isterdi. Hatta bunu son konuşmamızda tekrar tekrar vurguladı. İnşallah bu konuşmayı bir vasiyet olarak görüp elimizden geleni yapacağız ve ilerleyen sayıları­mızda kendisini de merkeze alan bir sayı da çıkarmaya çalışacağız. Çok güzel adamdı Asım abi, Allah gani gani rahmet eylesin.

Sevgili okur,
Bu sayımızda yazar, öykücü Aykut Ertuğrul ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Ahmet Melih Karauğuz, Aslı Bey ve Özay Erdem gibi isimler dergimizin ilerleyen sayfalarında sizleri bekliyor.

Son olarak bu sayımıza katkıları nedeniyle sevgili Adem Yavuz’a çok teşekkür ederiz.

Gelecek sayılarımızda görüşünceye dek, selam ve dua ile…

Abdulkadir Ünal
Genel Yayın Yönetmeni

19. Sayı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.